Przejdź do treści
Strona główna » Wypadanie i porost włosów » Biotyna na włosy – Czy pozytywnie wpływa na porost włosów? Efekty oraz działanie biotyny

Biotyna na włosy – Czy pozytywnie wpływa na porost włosów? Efekty oraz działanie biotyny

5/5 - (22 votes)

W poniższym artykule omawiamy czym jest biotyna, czyli witamina H bądź witamina B7. Przeanalizujemy, jaki ma wpływ na wzrost włosów oraz przedstawimy wady i zalety suplementacji tym składnikiem. Suplementy diety z biotyną to ostatnio jeden z częściej wybieranych w aptekach preparat przez osoby zmagające się z wypadaniem i wolnym porostem włosów.

Biotyna na włosy

Co to jest biotyna?

Biotyna należy do witamin z grupy B. Jest to witamina B7, nazywana także witaminą H. Biotyna jest witaminą, która bierze udział w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów. Ma także ogromny wpływ na kondycję włosów, skóry i paznokci.

Jak biotyna działa na włosy, skórę i paznokcie?

Biotyna jest składnikiem niezbędnym dla prawidłowej kondycji włosów i paznokci. Niedobór biotyny sprawia, że włosy stają się słabe, suche i kruche. Pojawia się także problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Skóra staje się przesuszona, szara i matowa.

Czy biotyna wpływa na porost włosów?

Biotyna, nazywana także witaminą H lub witaminą B7, wykazuje korzystny wpływ na wzrost włosów oraz paznokci, jednak jedynie w przypadku niedoboru biotyny w organizmie. Faktycznie, jeżeli biotyna występuje w naszym organizmie w zbyt małej ilości i nasza dieta jest w nią uboga, suplementacja biotyną pomoże zahamować wypadanie włosów i przyspieszyć ich porost. Dlatego warto korzystać z pomocy suplementów diety a najlepsze z nich wypisaliśmy w artykule: Tabletki na porost włosów dla kobiet.

biotyna na włosy

Po jakim czasie zaczyna działać biotyna?

Biotyna dość szybko hamuje wypadanie włosów, jednak na efekty zauważalne gołym okiem należy trochę poczekać. Jest to minimum dwa miesiące i ma to związek z fazami wzrostu włosa. Najpierw zauważymy zmniejszone wypadanie włosów, a z czasem zauważymy wzrost tzw. baby hair, zwiększenie tempa wzrostu włosów oraz poprawę ich ogólnej kondycji.

Jaka biotyna najlepsza na włosy?

Dużo osób poszukuje najlepszego preparatu z biotyną, jednak warto wiedzieć, że substancja czynna w takich suplementach pozostaje taka sama, zmienia się jedynie jej dawka. Jeżeli występuje u nas niedobór biotyny, warto zastosować leki na bazie biotyny, które zawierają jej dużą dawkę, np. 5 mg. Jeżeli niedobór nie występuje, wystarczy niewielka ilość biotyny, aby lekko podnieść jej poziom.

1. Leki na bazie biotyny

Dla osób z niedoborem biotyny lekarze zalecają leki z biotyną, które zawierają dużą dzienną dawkę biotyny na poziomie 5 mg dziennie. Zalecane dzienne spożycie biotyny wynosi 3-5 mg, więc 1 tabletka dziennie zaspokaja normę.

2. Preparaty wieloskładnikowe

Istnieją także preparaty wieloskładnikowe, które oprócz dziennej dawki biotyny zawierają inne składniki o udowodnionym pozytywnym wpływie na kondycję skóry, włosów i paznokci. Są to na przykład krzem, skrzyp polny czy pokrzywa. Takie preparaty wpływają kompleksowo na porost włosów i dzięki temu z pewnością uzyskamy efekty, bez względu na to, czy mamy niedobór biotyny w organizmie. Biotyna zawiera siarkę, która bierze udział w syntezie keratyny, a pozostałe składniki usprawniają proces keratynizacji. Preparaty wieloskładnikowe występują w formie suplementów w postaci kapsułek, tabletek lub od niedawna także w formie żelek.

W jakich produktach spożywczych występuje biotyna?

Produkty z biotyną

W przypadku niewielkiego niedoboru biotyny nie trzeba sięgać od razu po leki. Można podnieść jej poziom dzięki odpowiedniej diecie. Można ją znaleźć zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, dzięki czemu wegetarianie i weganie także mogą zadbać o odpowiedni poziom biotyny w swojej diecie. Warto wiedzieć, jakie produkty wybierać, aby zawierały one biotynę:

 • łosoś
 • wieprzowina
 • awokado
 • brokuły
 • płatki owsiane
 • bataty
 • orzechy włoskie, pekan, migdały
 • żółtko jaja

Efekty stosowania biotyny na włosy

Stosowanie biotyny, znanej również jako witamina H, przynosi szereg pozytywnych efektów:

 • zahamowanie nadmiernego wypadania włosów
 • aktywacja wzrostu nowych włosów
 • przyspieszenie wzrostu włosów
 • poprawa stanu skóry
 • wzmocnienie paznokci i zmniejszone rozdwajanie paznokci
 • poprawa ogólnego samopoczucia

Czy biotyna ma skutki uboczne?

Biotyna jest witaminą z grupy rozpuszczalnych w wodzie, dzięki czemu ciężko ją przedawkować, ponieważ jej nadmiar jest wydalany wraz z moczem. Jednak należy pamiętać, żeby mimo to nie przesadzać z jej zażywaniem. Im większa przyjmowana dawka, tym większe ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony żołądka lub jelit, a także ryzyko wystąpienia pokrzywki. Dlatego leki na bazie biotyny najlepiej stosować w przypadku stwierdzonego niedoboru i za poleceniem lekarza. W innym przypadku lepiej postawić na wieloskładnikowe suplementy z biotyną.

Jakie są objawy niedoboru biotyny?

Tak naprawdę niedobór biotyny występuje stosunkowo rzadko, częściej zauważa się problemy z jej wchłanianiem, poprzez na przykład problemy z jelitami, dietę ubogą w witaminy i minerały a także poprzez stosowanie niektórych leków. Do objawów niedoboru biotyny zaliczamy:

 • nadmierne wypadanie włosów i spowolnione tempo wzrostu
 • kruche i łamliwe paznokcie, podatne na rozdwajanie
 • łojotok, łupież i łuszczenie skóry
 • podwyższony poziom cholesterolu
 • stany zapalne skóry
 • bóle mięśni i stawów
 • ogólne kiepskie samopoczucie, stany depresyjne
 • znużenie, senność i ogóle poczucie wyczerpania

Przeciwwskazania stosowania biotyny

Przeciwwskazaniem do stosowania biotyny jest przede wszystkim uczulenie lub nadwrażliwość na biotynę. Ponadto witaminy H nie powinny stosować kobiety w ciąży lub karmiące piersią. W przypadku stosowania preparatów wieloskładnikowych, należy dokładnie przestudiować ich skład, aby wykluczyć alergię na którykolwiek ze składników poza biotyną.

FAQ

Po jakim czasie działa biotyna?

Korzystne efekty działania biotyny u osób z jej niedoborem są zauważalne po około 2-3 miesiącach stosowania – ma to związek z fazami wzrostu włosów. W tym czasie zostaje zahamowane nadmierne wypadanie włosów, a także widać wzrost nowych włosów, oraz ogólną poprawę ich kondycji.

Czy warto stosować biotynę na włosy?

Suplementacja biotyną ma wpływ na zahamowanie nadmiernego wypadania włosów, a także wspomaga ich porost. Działa także korzystnie na nawilżenie i ogólną kondycję i wygląd włosów.

Czy można przedawkować biotynę?

Do tej pory nie stwierdzono przypadków przedawkowania biotyny. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie większych niż zalecono dawek biotyny mija się z celem, ponieważ jej nadmiar jest wydalany wraz z moczem.