Przejdź do treści
Strona główna » Wypadanie i porost włosów » Jak działają tabletki na porost włosów na receptę – Czy warto je stosować?

Jak działają tabletki na porost włosów na receptę – Czy warto je stosować?

5/5 - (21 votes)

Łysienie to problem dużej ilości mężczyzn. Najczęściej u mężczyzn występuje łysienie androgenowe, w przypadku którego mieszki włosowe są wrażliwe na androgeny. W przypadku nadprodukcji DHT obserwujemy osłabienie mieszków włosowych i postępującą utratę włosów. W takim przypadku, lekarze przepisują preparaty na bazie finasterydu lub dutasterydu – są one dostępne jedynie na receptę.

Jak działają tabletki na porost włosów na receptę

Czy środki na porost włosów działają i jaki mają wpływ na włosy?

Suplementy diety na porost włosów można stosować w każdym wieku, gdy zauważymy osłabienie włosów. Najczęściej odpowiada za to niedobór witamin i minerałów, które takie suplementy uzupełniają. W swoim składzie zawierają składniki pochodzenia naturalnego, które odpowiadają za wzmocnienie włosów, prawidłowe ukrwienie skóry głowy i odżywienie mieszków włosowych. Większość preparatów na wypadanie włosów zawiera kompleks składników, które odgrywają ważną rolę we wzroście włosów. Pierwsze efekty stosowania zazwyczaj pojawiają się po kilku tygodniach stosowania. Wszelkie suplementy i leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta, lekarza lub farmaceuty.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem tabletek : Tabletki na porost włosów – ranking.

Czym różnią się tabletki na porost włosów na receptę od tabletek bez recepty?

Tabletki na wypadające włosy bez recepty to zazwyczaj suplementy diety, które zawierają naturalne składniki, które zawierają ważne dla włosów witaminy i minerały. W suplementach na wzrost włosów, znajdziemy składniki, które mają na celu poprawę kondycji włosów i skóry głowy, dzięki czemu hamują wypadanie włosów i łysienie oraz stymuluje wzrost nowych włosów. Zazwyczaj w suplementach natrafimy na:

 • ekstrakt ze skrzypu polnego
 • kolagen
 • witamina E
 • pokrzywa
 • palma sabałowa
 • biotyna
 • kwas foliowy

Leki na wypadanie włosów na receptę mają na celu leczenie łysienia androgenowego, łysienia plackowatego i działają przeciw wypadaniu włosów za pomocą składników, które odpowiadają za ograniczenie aktywności enzymu 5-alfa-reduktazy, który odpowiada za przemianę testosteronu do dihydrotestosteronu. Dihydrotestosteron, czyli w skrócie DHT jest głównym powodem łysienia u mężczyzn. Powoduje, że mieszki włosowe zmniejszają się i zanikają. Nie u każdego proces ten przebiega tak samo, jednak są osoby, które wykazują nadwrażliwość na DHT i przez to o wiele szybciej zauważają przerzedzenie włosów, co oznacza, że proces łysienia zaczął się na dobre. Aby zatrzymać wypadanie włosów, dostępne są leki, które wykorzystują finasteryd lub dutasteryd. Tego typu lek stosuje się przez około pół roku. Ma to jednak wpływ na wystąpienie zmian hormonalnych w organizmie, które wywołują kilka nieprzyjemnych efektów ubocznych.

Tabletki na porost włosów

Leczenie zależy od przyczyn wypadania włosów. Jeżeli jest to łysienie typu androgenowego, warto zastosować leki na receptę, jednak bardzo często już wykorzystanie suplementów oraz uzupełnienie niedoborów daje rewelacyjne efekty. Suplementy wzmacniają także cebulki włosów poprzez ich odżywienie, dzięki czemu zmniejszają wpływ hormonów na cebulki. Na wybór odpowiedniego preparatu ma też wpływ to czy posiadamy jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania preparatów. Najlepiej przed zastosowaniem jakichkolwiek tabletek dowiedzieć się dokładnie co zawierają, bądź skonsultować się z lekarzem.

Czy tabletki na receptę powodują skutki uboczne?

Leki na porost włosów są skuteczne i świetnie radzą sobie z łysieniem androgenowym, jednak niestety oprócz reakcji alergicznych mogą wywoływać szereg efektów ubocznych, które mogą wpływać na nasze zdrowie:

 • mniejsza ilość spermy podczas ejakulacji
 • zaburzenia erekcji
 • zmniejszenie poziomu libido
 • kołatanie serca, uczucie niepokoju
 • ogólne pogorszenie samopoczucia

Jak długo można brać tabletki na włosy?

Lek o działaniu na hormony zazwyczaj stosuje się przez około 6 miesięcy i ma to też związek z jego możliwymi skutkami ubocznymi – lepiej nie stosować go zbyt długo. Decyzję o czasie kuracji i dziennej dawce zawsze podejmuje lekarz, więc lepiej nie dawkować sobie suplementu samodzielnie. W przypadku wypadania włosów, warto zacząć od wypróbowania preparatów naturalnych, bo być może to wystarczy aby poprawić stan włosów, skóry i paznokci. Przy wyborze produktu leczniczego, najlepiej jest kierować się jak najmniejszym ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych. Bardzo często odpowiednia suplementacja, zmiana nawyków żywieniowych i zmniejszenie ryzyka stresu działają bardzo dobrze jeżeli chodzi o wypadanie włosów. Suplementy diety nie mają ograniczenia jeżeli chodzi o okres przez jakie można je przyjmować, jeżeli tylko stosujemy się do dziennej dawki zalecanej przez producenta danego suplementu.