Przejdź do treści
Strona główna » Wypadanie i porost włosów » Piloxidil | Opinie, efekty, cena, skład – Czy płyn na skórę głowy hamuje wypadanie włosów?

Piloxidil | Opinie, efekty, cena, skład – Czy płyn na skórę głowy hamuje wypadanie włosów?

Rate this post

Piloxidil to preparat wpływający na porost włosów oraz hamujący ich wypadanie. Jakie faktycznie przynosi efekty? Zapoznaj się z naszą recenzją na temat tego produktu.

Piloxidil

Wypadanie włosów dotyka coraz większego grona ludzi, nic zatem dziwnego, że stale poszukujemy skutecznego rozwiązania tego problemu. Czy rozwiązaniem może okazać się Piloxidil? Postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć efektom jakie powoduje i w jaki sposób nam może pomóc. Sprawdzimy jaki ma skład i zapoznamy się z opiniami użytkowników na jego temat.

Alternatywa dla Leku Biotebal:

Alternatywa dla kobiet – Locerin

Tabletki Locerin
5 stars

Alternatywa dla mężczyzn – Folisin

Tabletki Folisin
5 stars

Piloxidil – Co to jest i jak działa?

Lek Piloxidil

Piloxidil 60 ml to preparat leczniczy do stosowania na skórę. Dostępny jest bez recepty w aptekach w postaci płynu. Może być stosowany przez mężczyzn i kobiety w leczeniu łysienia typu męskiego. Płyn jest lekiem dermatologicznym, a jego substancją czynną jest minoksydyl. 1 ml roztworu zawiera 50 mg minoksydylu. Stosowanie minoksydylu na skórę hamuje wypadanie włosów oraz stymuluje ich wzrost. Lek nie ma działania antyandrogenowego.

Zazwyczaj efekty Piloxidilu w postaci zatrzymania procesu łysienia można zaobserwować po około 8 tygodniach regularnego stosowania. Po 4-5 miesiącach z kolei zaczynają rosnąć nowe włosy, a maksymalny ich wzrost można zaobserwować po około roku leczenia. Należy jednak pamiętać, że reakcja organizmu pacjenta na płyn może być indywidualna i nie da się jej przewidzieć.


Jak stosować Piloxidil – dawkowanie

Aby użyć piloxidilu, należy nanieść na skórę głowy odpowiednią ilość preparatu (1 ml = 5 naciśnięć) w miejscach wypadania włosów i delikatnie wetrzeć opuszkami palców. Lek należy stosować dwa razy na dobę. Minoksydyl powinien być stosowany na oczyszczoną i suchą skórę głowy. Po użyciu preparatu należy dokładnie umyć ręce, aby uniknąć nieplanowanego wzrostu włosów na dłoniach. Ponadto, w ciągu 4 godzin po nałożeniu leku należy unikać mycia, tarcia lub suszenia miejsca, w którym został zastosowany preparat.

Efekty działania minoksydylu powinny być zauważalne w krótkim czasie. Jeśli po 12 miesiącach od rozpoczęcia kuracji nie ma widocznej poprawy, producent zaleca zaprzestanie stosowania piloxidilu. Nie należy samodzielnie zwiększać dawki lub częstotliwości stosowania leku. W razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem w sprawie zwiększenia dawki. Nie należy stosować preparatu na inne części ciała niż owłosiona skóra głowy.

Czy stosowanie Piloxidil jest bezpieczne – skutki uboczne i przeciwwskazania

Lek Piloxidil na włosy

Stosując płyn na skórę, należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych, które zdarzają się 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Najczęściej są to reakcje miejscowe skóry, takie jak podrażnienie lub swędzenie skóry głowy. Może to być spowodowane zawartością glikolu propylenowego w płynie.

Najczęstsze działania niepożądane Piloxidilu to:

 • bóle głowy
 • nadmierne owłosienie w innych miejscach niż miejsce nakładania produktu
 • świąd, w tym wysypka ze świądem w miejscu aplikacji, świąd uogólniony lub świąd oczu
 • przemijające wypadanie włosów
 • zmiany koloru i struktury włosów
 • niedociśnienie
 • duszność
 • podrażnienie
 • rumień w miejscu aplikacji

Płyn nie powinien być stosowany w czasie ciąży, niezależnie od trymestru. Przerwanie jego stosowania w tym okresie wiąże się przede wszystkim z utratą osiągniętego efektu estetycznego, a nie pogorszeniem stanu zdrowia kobiety.

Nie zaleca się stosowania tego leku podczas karmienia piersią. Jeśli pacjentka chce kontynuować leczenie łysienia minoksydylem, powinna ono być wznowione dopiero po odstawieniu dziecka od piersi.

Podczas stosowania tego płynu nie należy stosować innych preparatów na skórę głowy. Środki takie jak retynoidy, kortykosteroidy, wazelina czy ditranol mogą zwiększyć przenikanie minoksydylu do krwi, zwiększając ryzyko wystąpienia działań ubocznych.

Istnieje podejrzenie, że stosowanie Piloxidilu razem z lekami obniżającymi ciśnienie krwi, takimi jak guanetydyna, może prowadzić do nadmiernego obniżenia ciśnienia. Pacjenci przyjmujący takie leki przed rozpoczęciem stosowania płynu powinni skonsultować się z lekarzem.


Najlepsze tabletki na porost włosów – Ranking


Biotebal – Opinie konsumentów – forum

Ponieważ Piloxidil jest dostępny na rynku od dłuższego czasu i jest popularnym preparatem, bez trudu znajdziemy opinie o nim na różnych forach i w mediach społecznościowych. Podobnie jak w przypadku większości produktów, opinie są podzielone – część osób chwali skuteczność leku, a inni twierdzą, że nie działa on w ogóle. Wiele osób nie lubi też sposobu aplikacji leku, który wymaga wcierania go w skórę głowy.

Poniżej przykładowe opinie:

„Kupiłem Piloxidil w aptece, ale według mnie to nie działa. Włosy wciąż wypadają tak samo jak wcześniej. Nadal szukam skutecznego leku na wypadanie włosów.”

„Kiedyś miałam bardzo dużo włosów, które ciągle mi wypadały. Od 3 miesięcy stosuję Piloxidil i zauważyłam bardzo dobre efekty – moje włosy zdecydowanie mniej wypadają i nie zostaję ich aż tak dużo na grzebieniu.”

„Piloxidil to dobry i tani produkt przeciw wypadaniu włosów, który używam regularnie z powodu problemów z nadmiernym wypadaniem. Jest naprawdę skuteczny – po ok. 2-3 miesiącach stosowania włosy przestają wypadać, a dodatkowo pobudza wzrost nowych włosów. To moje odczucia po używaniu tego leku.”

Wady i zalety Piloxidil

 • zahamowanie wypadania włosów jest zauważalne już nawet w drugim miesiącu stosowania preparatu
 • nasila rozmnażanie się komórek mieszków włosowych, co prowadzi do wzrostu nowych włosów

Wady

 • częste relacje alergiczne i występowanie efektów ubocznych
 • reaguje z lekami stosowanymi miejscowo na skórę głowy, takimi jak kortykosteroidy, retynoidy, ditranol i wazelina, może to zwiększać ryzyko występowania działań nieporządanych
 • może wchodzić w interakcje z lekami obniżającymi ciśnienie krwi, dlatego przed użyciem leku Piloxidil należy skonsultować się z lekarzem w celu zminimalizowania ryzyka nadmiernego spadku ciśnienia krwi

Piloxidil – skład – jakie składniki znajdziemy w płynie?

Piloxidil – skład

Piloxidil to lek, którego skład opiera się na jednej substancji aktywnej, minoksydyl. Mimo że jest to prosty skład, to nie zawsze duża liczba składników oznacza skuteczność produktu.

Minoksydyl skutecznie ogranicza łysienie typu męskiego i wspomaga wzrost nowych włosów, co zostało potwierdzone w licznych badaniach klinicznych. Jest to płyn na skórę głowy, który skraca fazę wypadania włosów i wydłuża fazę ich wzrostu, a także zwiększa liczbę mieszków włosowych. Minoxidil daje najlepsze efekty w początkowych fazach procesu łysienia.

Pełny skład piloxidil 2%:

Minoksydyl o stężeniu 2%

Etanol

Glikol propylenowy

Woda oczyszczona


Gdzie kupić i ile kosztuje Piloxidil?

Piloxidil jest dostępny w aptekach, zarówno stacjonarnych jak i internetowych. Jego cena różni się w zależności od tego, gdzie go kupimy, zazwyczaj cena jest niższa w aptekach internetowych, jednak często trzeba opłacić w nich koszty wysyłki. Jednak nie są to duże koszty za jedno opakowanie płynu, o pojemności 60ml, które powinno wystarczyć na miesiąc stosowania preparatu.


Najlepsze tabletki na porost włosów – RankingAlternatywa dla Leku Biotebal:

Alternatywa dla kobiet – Locerin

Tabletki Locerin
5 stars

Alternatywa dla mężczyzn – Folisin

Tabletki Folisin
5 stars

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Czy można kupić spray Piloxidil w aptece?

Tak, Piloxidil jest dostępny w aptekach.

Jak długo można stosować lek Piloxidil?

Jeżeli po roku kuracji nie ma widocznych rezultatów, należy zaprzestać stosowania leku. Nie należy zmieniać dawki ani częstotliwości zażywania leku. W przypadku wątpliwości co do skuteczności leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Czy istnieje zamiennik Piloxidil?

Podobnym produktem jest Alopexy.


Podsumowanie – Czy warto stosować Piloxidil?

Jeśli problemem jest łysienie androgenowe, czyli wypadanie włosów spowodowane działaniem hormonów, Piloxidil może pomóc zmniejszyć utratę włosów i wspomóc ich porost. Stosując 2% roztwór na bazie minoksydylu, zazwyczaj już w drugim miesiącu kuracji zauważamy zmniejszenie wypadania włosów, a po 4-5 miesiącach zaczynają rosnąć nowe, cienkie włoski.

Minusem jest to, że zaprzestanie stosowania leku powoduje cofnięcie się uzyskanych efektów w ciągu kilku miesięcy. Należy jednak pamiętać, że przyczyny łysienia mogą być różne, od stresu i stosowanych leków po choroby skóry głowy i uwarunkowania genetyczne, więc leki na bazie minoksydylu nie zawsze będą skuteczne. Nieodpowiednie stosowanie leków może zagrażać zdrowiu i życiu.

Piloxidil zbiera dość dobre opinie wśród osób, które go stosują i jest dostępny w przystępnej cenie bez recepty. Jeśli jednak szukasz preparatu o bardziej złożonym składzie, który zadziała kompleksowo od wewnątrz, polecamy zapoznanie się z naszym rankingiem tabletek na wzrost włosów.